Skype Meeting Broadcast

154

Skype Meeting Broadcast, Office 365 servislerinden biri olan Skype for Business’da bulunan kullanıcıların büyük kitlelere broadcast toplantılar düzenlenmelerini sağlayan yeni özelliğidir. Skype Meeting Broadcast sayesinde kullanıcılar toplantılar zamanlayabilecekler ve zamanlanan toplantılarını portaldan yönetebileceklerdir. 10.000 katılımcı desteği sayesinde büyük kitlelere aynı anda toplantıya katılma imkanı sunmakta olan bu özellik sayesinde birçok firma açısından hem maliyet hem de verimlilik noktasında avantajlar elde etmiş olacaktır. Skype Meeting Broadcast teknolojisi sayesinde kullanıcılar online toplantılar ayarlayabilecekler, yönetebilecekler, cihaz bağımsız toplantıya katılabilecekler haliyle kurumsal çerçevede toplantılar organize edebileceklerdir. Ayrıca toplantıları kayıt altına alabilecekler ve Yammer feed ya da Bing Pulse’a ekleyerek özelleştirebileceklerdir. Birçok özelliğe sahip olan Skype Meeting Broadcast’in ayarlarının yer aldığı portal bulunmaktadır. Bu portal sayesinde kullanıcılar kolay adapte olabilmektedirler. Skype Meeting Broadcast’deki toplantılar ile ilgili kullanıcılara atanan roller vardır. Bu roller ile ilgili temel bilgiler aşağıdaki gibidir.

 

Skype Meeting Broadcast Rolleri

Organizer: Toplantı isteği göndererek katılımcıları toplantıya davet eden kişidir. Toplantı raporlarını gözlemleyebilir.

Producer: Toplantı kaynaklarını (canlı sunumlar, dial-in sunumlar, ses, video gibi) yönetir. Etkinliği kayıt eder ve Office 365 Video’ya kayıt ettiği etkinliği yayınlayabilir.

Event team member: Uzak lokasyondan canlı sunum ve dial-in bağlantı ile toplantıya katılır.

Attendee: Etkinliği online izleyen kişilerdir.

 

Sistem Gereksinimleri

Skype Meeting Broadcast için gerek Office 365 lisanslama modellerin de gerekse de son kullanıcı tarafında çeşitli gereksinimler yer almaktadır. Bunun ile ilgili detaylı bilgiler aşağıdaki tabloda yer almaktadır. Skype Meeting Broadcast özelliği *.EDU ve *.GOV firmalarında şu an için etkin değildir.

 

Component Requirement
Browser (attendees) Internet Explorer 11, Chrome, Firefox, OSX Safari, iOS 8 or later, Android (KitKat)
Client Skype for Business client for Windows (producer, presenter)

  • For Skype for Business 2015 clients, you must have the September Update, build 15.0.4747 or later
  • For Skype for Business 2016 clients, you must be using Click-to-Run, build 16.0.4227 or later. (MSI installations only support the presenter role. Producers can join through a different client, as explained in this knowledge base article.

Lync for Mac 2011 (presenter only). See this knowledge base article for more information.

Find your client version information in Skype for Business by clicking Help > About Skype for Business.

 

Users On-premises and online
License You will need one of the following licenses:

  • Skype for Business Online Standalone Plan 2 (or 3).
  • Office 365 Business Premium
  • Enterprise E1, E3, E4 or E5 – which contains the Skype for Business Online Standalone Plan 2 license.

 

Authentication On-premises customers must have established an online tenant. You should configure directory sync to make user accounts and DL memberships available to the Skype for Business Azure Active Directory in order to enable user authentication and meeting authorization using group membership. Skype Meeting Broadcast event team members cannot be enabled for multi-factor authentication.

 

Varsayılan da Office 365 panellerinde kapalı olan Skype Meeting Broadcast özelliğinin aktif edilmesi gerekmektedir. Bunun için ilgili Powershell komutları kullanılır ve portal üzerinden Skype Meeting Broadcast için kullanılan linklere yetkilendirmelerin yapılmış olması gerekmektedir.

 

 

Referans: https://support.office.com/en-us/article/What-is-a-Skype-Meeting-Broadcast-c472c76b-21f1-4e4b-ab58-329a6c33757d?ui=en-US&rs=en-US&ad=US

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin