Verimlilik Puanı – Part II

106

 

Kişi Deneyimleri

İletişim

“Kişi deneyimleri” başlığı altında yer alan “İletişim” bölümünde firmadaki kullanıcıların iletişim kanalı için kullandıkları yöntemlere dair veriler yer alır. Böylelikle firmalar kullanıcıların bilgileri bulurken ve paylaşırken hangi yöntemleri kullandıkları ile ilgili öngörülerde bulunabilir. Microsoft insanların farklı iletişim araçlarına ihtiyaç duyduklarının farkında olup, çalışanların gerçek zamanlı her yerden iş birliği içerisinde çalışmalarını sağlayacak teknolojiler sunar. “İletişim” bölümünde de iletişim kanalı olarak e-posta, sohbet ve topluluk gönderilerinin kullanımı ile ilgili ölçümler yer alır. İletişim ile ilgili öngörüleri belirlemek için firmadaki kullanıcıların Microsoft Teams, Yammer ve Exchange Online lisanslarına sahip olması gerekir. Kullanıcılar en son 28 gün içerisinde Microsoft Teams, Yammer ya da Exchange Online’da aktif olduktan sonra iletişim ile ilgili öngörü hesaplanmaya başlanacaktır.

 

 

Microsoft kullanıcılara birden çok mod sunarak ihtiyaçları ve kullanım alışkanlıklarına uygun iletişim kanalları sunarak temelde iletişim noktasında esneklik sağlar. “Kuruluşunuzdaki kişilerin %20 ile iletişim kurmak için birden fazla mod kullanın” noktasında iletişim için birden fazla mod kullanan kişilerin yüzdeleri ve benzer firmalardaki değerler görüntülenir. Birden fazla iletişim modu kullanan kişilerin ölçümleri Exchange Online üzerinden e-posta göndermeleri, ekip aracılığıyla mesaj göndermeleri ya da Yammer’da topluluklarda yayınlanan bilgiler ile değerlendirilir. Iki ya da daha fazla Exchange, Teams veya Yammer kullanan kişilerin yüzde değeri buradaki grafikte gösterilir.

 

“Zaman içinde iletişim kurmak için birden fazla modu kullanan kişi sayısı” grafiğinde ise tarih bazlı iletişim kurmak için birden fazla modu kullanan kullanıcıların yüzde değerleri görüntülenir.

 

 

“Kuruluşunuzdaki kişilerin iletişim kurmak için farklı modları nasıl kullanacağını çözümleme” bölümünde ise kullanıcıların modalara göre iletişim kuran kullanıcıların yüzde değerleri görüntülenir. Burada “E-posta gönderme”, “Microsoft Teams’te ileti gönderme” ve “Topluluklarda gönderim yapma” başlıklarına göre kullanım yüzdeleri ve değerler yer alır.

 

 

“E-postalarda hiç kimse @bahsetmeleri kullanmıyor” bölümünde bahsetme özelliğine dair bilgiler yer alır. Bilindiği üzere e-postalarda @ işareti ile ilgili kişileri yazarak e-posta içerisinde ilgili kullanıcının ilgisini çekecek şekilde e-postalar gönderilebilir. Bu arayüzde türe göre yanıt alan e-posta yazışmaları ile @bahsetme içeren ve içermeyen e-posta yanıtlarına dair veriler yer alır. Böylelikle kullanıcıların bahsetme özelliğinin kullanımı ile ilgili analizler yapılır.

 

“İletişim kurmak için Teams kanallarını kullananların oranı” bölümünde son 28 gün içerisinde Teams’de mesaj gönderen kişilerin yüzdesi sohbet iletileri ve kanal konuşmaları olmak üzere iki ileti türüne göre analiz edilmiştir.

 

 

“Yammer’da hiç kimse soruları ve yanıtları kullanmıyor” grafiği ise Yammer’da soru formatının kullanımı ile ilgili verileri içerir. “Sorular ve yanıtlar” ve “En iyi yanıtlara sahip sorular” olmak üzere yanıt rürüne göre Yammer soruları ile ilgili verilere bu arayüzden erişilir.

 

 

“İletişim” bölümündeki “İlgili içeriği görüntüleyin” bölümlerinde kullanıcıların iletişim araçlarını nasıl kullanacaklarına dair bilgileri içeren videolar yer alır. Bu videoların linkleri paylaşılarak dijital dönüşüm yolculuğunda Microsoft’un iletişim teknolojileri ile ilgili kullanıcılar desteklenir.

 

 

 

 

 

https://docs.microsoft.com/en-us/microsoft-365/admin/productivity/communication?view=o365-worldwide

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin