Windows Server 2012 Sürümleri

Microsoft’un son zamanda çıkarmış olduğu sunucu tarafındaki işletim sistemlerinden Microsoft Server 2012 birçok yenilikler ile IT dünyasında yerini almaya başlamıştır. Bulut bilişim imkanı sağlaması, kullanıcıların birçok farklı cihazdan bağlanmaları, esnek depolama seçeneği, Hyper-V ile gelen birçok özellik ve bunun gibi birçok yenilik ile bilişim platformunda yerini almıştır.

Microsoft Windows Server 2012; Windows Server 2012 Datacenter, Windows Server 2012 Standart, Windows Server 2012 Foundation ve Windows Server 2012 Essential olmak üzere 4 farklı sürüm ile çıkmıştır. Her sürüm kendi içerisinde farklı özellikleri taşımaktadır.

Windows Server 2012 Datacenter = Datacenter edition sürümünin kurulması ile beraber üzerinde oluşturulacak sanal makineler için herhangi bir ek lisans ücreti gerekmektedir. Ancak üzerine Windows Server 2012 Datacenter kurulacak fiziksel makinede 2 CPU’dan fazla işlemcinin olması durumunda ek bir lisans maliyeti gerekmektedir. Kısaca her 2 CPU’ya yeni bir lisans gerekmektedir. Datacenter sürümü daha çok sanallaştırma platformları için entegre edilmiş olmakla birlikte Private Cloud, Hybrid Cloud ortamlar için de ideal bir ortam sağlamaktadır.

Windows Server 2012 Standart = Standart edition Datacenter edition ile aynı özelliklere sahip olmakla beraber, buradaki tek fark sanallaştırma platformuna sağladığı destektir. Bilindiği üzere Datacenter sürümü kurulu makinede sınırsız sanallaştırma yapılmaktadır. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta CPU sayısıdır. Standart sürümde ise iki işlemci üzerine 2 tane sanal makine kurma imkanı verir. Bundan dolayıdır ki sanallaştırmanın yoğun olarak yapılmadığı ortamlarda tercih sebebi olmalıdır. Kullanıcılar için de bir üst sınır söz konusu değildir.

http://blogs.technet.com/b/mstechsa/archive/2012/10/01/windows-server-2012-licensing-part-1.aspx

 

Windows Server 2012 Essential = Windows Small Business 2011 Essential’ın yerini artık Windows Server 2012 Essential sürümü almış olacaktır. Küçük ölçekli işletmeler için ideal olan bu sürümün 25 kullanıcıya ve 50 cihaza kadar desteği bulunmaktadır. Yani bu sürüm içerisinde kullanıcı sınırı söz konusudur. Maliyet açısından kullanıcıya sağladığı imkanlar, verileri kurtarmada, orta ölçekli bir firmada gerekli olabilecek uygulamaları desteklemesi ile tercih sebebi olması söz konudur. Bunun yanı sıra da e-mail servislerine ya da yedekleme servislerine kolayca erişilmesi mümkündür. Ancak Windows Server 2012 Essential sürümünün sanallaştırma desteği bulunmamaktadır.

http://blogs.technet.com/b/mstechsa/archive/2012/10/09/windows-server-2012-licensing-part-2.aspx

 

Windows Server 2012 Foundation = Windows Server 2012 Foundation sürümünde ise sadece satıcılara yönelik 15 kullanıcı sayısı ile limitli bir sürüm olmakla beraber sadece bir işlemci desteği bulunmaktadır.

http://www.mshowto.org/windows-server-2012-surumleri-nelerdir-lisanslamasi-nasil-yapilir.html

 

 

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin