Office 2016 For Mac ve Word 2016 Uygulaması

Kullanıcılar tarafından sıklıkla kullanılan Word uygulaması da Office 2016 For Mac ile beraber yenilikler ile IT dünyasında yerini almıştır. Mac cihazlar için Office for Mac 2011 yerini artık yavaş yavaş Office 2016 For Mac’e bırakarak kullanıcıların güncel ve yeni uygulamalar ile iş süreçlerini verimli hale getirmeyi hedeflemiştir. Office 2016 For Mac içerisinde yer alan Word uygulaması da eski sürüme göre daha efektif kullanım sağlamaktadır. Aşağıdaki tabloda Office For Mac 2011’de yer alan Word uygulaması ile Office 2016 For Mac’de yer alan Word 2016 arasındaki farklar ve iyileştirmeler yer almaktadır.

 

1_1

 

Basit olarak Office 2016 For Mac’deki Word uygulaması incelenecek olursa şekilde de görüldüğü üzere Office etkinleştirilmesi için “Sign In” bölümünde kullanıcılar hesap bilgilerini girmeleri gerekmektedir. Yeni Word dökümanı açabildikleri bu arayüzde yer alan Word uygulamasının sunmuş olduğu şablonları da kullanabilmektedirler. “New” seçeneği ile yeni dökümanın açılması sağlanabilmektedir. Buradaki “Search All Templates” bölümünden kullanıcılar istedikleri şablonlar ile ilgili arama yapabilmektedir. Böylelikle ihtiyaçları doğrultusunda hazır şablonları özellştirebilerek kısa sürede orjinal ve etkileyici dökümanlar hazırlayabileceklerdir. “Recent” başlığında son kullanılan dökümanlara erişim sağlanacaktır. Bu başlıkta belgenin bulut platformunda ya da sabit diskte saklanmış olmasının önemi yoktur. “Open” başlığında ise var olan Word dökümanın Word 2016’da açılması sağlanır. Yeni döküman açılarak ilerlenerek Word 2016 hakkında kısa bilgi aktarımına devam edilecektir.

 

1 (2)

 

Şekilde Office 2016 For Mac uygulamasındaki bazı anahatlar ve Word uygulamasına ait başlıklar bölümü gösterilmiştir. 1 nolu bölüm kullanıcıların hızlı erişim sağlamaları için tasarlanmış bölümdür. Sık kullanılan komutlara kullanıcılar bu sayede hızlı erişim sağlayabileceklerdir. 2 nolu bölüm Word uygulamasına ait araçlara ve komutlara erişimi sağlar. Burada yer alan başlıklar altında, kullanıcılar Word 2016 içerisinde eskiden kullandıkları araçlara erişim sağlayabildikleri gibi yeni araçları da kullanabileceklerdir. “Search in Document” başlığı ise belge içerisinde arama yapılma imkanı sunmaktadır. Word 2016 uygulamasında kullanıcıların sıklıkla kullanacakları araçların yer aldığı başlıklar incelenecek olursa, “Home” başlığı altında belgeye yazı fontları, yazı tipleri, paragraf ile ilgili düzenlemelerin yapıldığı ayarlar yer almaktadır. Aynı zamanda yazının stiline ait ayarlamalarda bu başlık altında yapılmaktadır.

 

1

 

“Insert” başlığında tablo, resim, şekil, grafikler gibi interaktif kullanımı arttıracak araçların eklenmesi sağlanır (1 numara). Sayfaya ait sayfa numarası, üst bilgi, alt bilgilerde yine bu bölümden eklenmektedir (2 numara).

 

2

 

“Design” bölümünde doküman için kullanabilecek temalar yer almaktadır. 1 nolu bölümde dökümana ait tema seçimi yapılabileceği gibi var olan bir temada gösterilebilir ve kaydedilebilmektedir. 2 nolu bölümde dökümanın stili belirlenecektir. Burada hali hzırdaki stillerden seçim söz konusudur. Yazıdaki temaya ve dizayna ait renk değişimleri yapılabildiği gibi hazırlanan bu temanın varsayılan olarak ayarlanması da söz konusudur. (3 nolu bölüm) 4 nolu bölümde ise döküman sayfasına ait renk, şerit gibi ayarlar yapılmaktadır.

 

3

 

“Layout” başlığında dökümana ait ölçülerin belirlendiği seçenekler yer almaktadır. Aynı zamanda yazıların sağ ya da sol tarafta bırakılacak alanların ve satırlar arasındaki boşlukların da belirlendiği bölümdür. Kısaca sayfaya ve paragrafa ait düzenlemelerin yapılacağı araçlar bu bölümde yer almaktadır.

 

4

 

“Reference” başlığı altında dökümanlarda yer alan içindekiler başlığına ait şablonlar yer almaktadır. Aynı zamanda notların ya da tablo tarzında içeriklerin hazırlanması da mümkündür. Indexler de yine bu bölümde eklenebilmektedir. Bu bölümde genellikle içindekiler ya da döküman sonlarında yer alan kaynaklar bölümüne ait ayarların yapıldığı araçların yer alır.

 

5

 

“Mailling”  bölümünde kullanıcıların var olan adres veritabanındaki kişilere mail, faks ya da etiket yazdırma işlemlerini tek tek atmak yerine Mail merge işlemi ile kişilere aynı anda kişilere özel mail faks ve etiket yazıdrma işlemi gerçekleştirildiği bölümdür. Adres defterinde bulunan istenilen kullanıcılar seçilerek bu kullanıcıların isim ya da soyisim gibi bilgilerinden hangileri kullanılacak ise dökümanda belirtilerek kişilere ait isimler ya da soyisimler gibi kişisel özellikler otomatik doldurularak kullanıcı tarafından seçilen kişilere mail ile iletilmesine olanak sağlar. Bu mailleri de giden kutunda gözlemlemek mümkündür.

 

6

 

“Review” bölümünde dökümandaki yazıya ait grammer ya da yazım hatalarının kontrolleri sağlanırken, dökümanda yer alan kelime sayısınında hesaplanması yapılır.  “Smart Lookup” ile dökümanda işaretlenen kelime ya da kelimelerin word uygulaması içerisinde online araması yaplarak internet ortamında işaretlenen bu kelime ya da kelimelere ait sitelerin açılması sağlanır. “Track Changes” başlığında ise dökümanda yapılan değişikliklerin takip edilmesi istenilirse bu değişikliklerinin hepsinin onaylanması ya da reddedilmesi sağlanacaktır. Yine bu başlık altında iki farklı dökümanın karşılaştırılması da yapılmakta hatta dökümana erişim ile ilgili izinler de tasarlanabilmektedir.

 

7

 

“View” bölümünde dokümana ait görünüm özellikleri ayarlanabilmektedir. Dökümanın draft şekilde ya da web platformunda gözlemlenmesi gibi seçenekler bu bölümde yer almaktadır. Yakınlaştırma ya da uzaklaştırma işlemleri, Tek sayfa şeklinde ya da birçok sayfa şeklinde görüntülenmesi gibi işlemler de bu arayüzde yapılabilmektedir. Dökümanın görünmüne ait araçların bulunduğu bölümdür.

8

Mac cihazlarda kullanılan Word 2016 uygulamasının genel hatlarla incelenmesi ve arayüzleri incelenmiş olup her başlık altındaki araçların kendine özel ayarları bulunmaktadır.  Haliyle dökümanlar Word 2016 ile artık en ince detaylarına kadar daha kolay ama daha profesyonel hazırlanmaktadır.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin