Yammer Etki Alanlarının Yönetimi

Office 365 servislerinin içerisinde yer alan Yammer Kurumsal ile kullanıcıların fikirlerini tartıştıkları, firmalarındaki ya da kendileri ile ilgili değişimleri güncelleştirmeleri paylaştıkları ve dünyanın her yerindeki kişilere ulaşmak adına kullanıcıların insanların farklı şirketler ile de bağlantılar kurup işbirliiği yapmasını sağlayan sosyal mecradır. Yammer platformunda kullanıcılar gruplar oluşturabilir bu grular içerisinde işleri ile ilgili tartışabilir, dokümanlar paylaşabilir, aramalar yaparak başkalarının yaptığı çalışmalara erişim sağlar, anketler düzenlenir yani kısaca iş ortamında gerek kendi iş arkadaşları gerekse de iş ortakları ile iletişimin sağlandığı ortamdır. Günümüzde insanların birçok sosyal mecra kullanıyor olması Yammer Kurumsal’a da adapte olmalarını hızlandırmış ve kullanıcılar tarafından sevilmiştir.

Office 365 tenant’larında Yammer’ın aktif edilmesinin ardından kullanıcılar Yammer Kurumsal uygulamasını kullanabileceklerdir. Office 365 IT çalışanları Yammer tarafındaki yönetimin aktif edilmesi, lisans atanması gibi bazı özellikleri Office 365 Admin Center’dan yaparken, Yamer’a özel yapılandırmaları Yammer Kurumsal’dan yetkileri doğrultusunda yapabilmektedirler. Haliyle zaman zaman buradaki ayarlar IT yöneticileri açısından Yammer Kurumsal’ın firmaya özel ayarlarında yapılması yani IT yöneticileri için kontrol yeteneği de sağlamaktadır. Bu yönetimlerden iri de Office 365’deki domainlerin Yammer tarafındaki süreçleridir.

Yammer aktif edilmiş Office 365 tenant’larında Office 365 yöneticileri Yammer domain’ini de yönetebilmektedir. Office 365 panellerine eklenen ya da silinen domainler, otomatik olarak Yammer networkünde yer alan domainlere eklenir ya da silinir. Örnek ile açıklamak gerekirse “ezgi.com” domanini kullanan Office 365 tenant’ın olduğu ve Yammer networkünde de aynı alan adının kullanıldığı platforma yeni domain olarak “can.com” eklendiğinde bu domain otomatik olarak Yammer alanine da eklenecektir. Haliyle yeni açılan kullanıcılar “can.com” suffix’I ile açıldığında otomatik olarak Yammer’a da erişim sağlayabileceklerdir. Bilindiği üzere Office 365 tenant’larına domain ekleme ya da çıkarma işlemi Office 365 Admin Center’daki “Domain” bölümünden yapılmakta olup, ilgili güncelleştirme Yammer tarafına birkaç dakika sonra otomatik olarak etki edecektir.

Office 365′ Eklenen Domain’nin Yammer’a Eklendiğini Doğrulama

Bir etki alanının Yammer’da da başarılı şekilde güncelleştirildiğini doğrulamak için, Yammer’da “Network Migration” başlığı altında domain’ler altında listelenecektir. Bu adımları gerçekleştirmek için Office 365 tenant’ında global administrator yetkisine sahip kullanıcının olması gerekmektedir. İlgili yetkiye sahip kullanıcının Yammer’da da yetkisi senkronize edilmektedir. İlgili hesabın yetkisini kontrol etmek için Yammer sayfasındaki “Network Admin” bölümüne gelinmelidir. Şekilde de görüldüğü üzere “Network Admin” bölümünde birçok ayar yapılabilmektedir. “Admins” bölümünde Yammer’da yönetici yetkisine sahip kullanıcılar gözlemlenmektedir. Office 365’de global administrator yöneticilerinin otomatik senkronize olduğu gözlemlenecektir.

 

Yammer_1

 

“Network Admin” bölümündeki “Network Migration” başlığına gelindiğinde ise Office 365 tenant’ına eklenen domainlerin Yammer networküne de senkronize edildiği kontrol edilebilecektir. “Check/Add Verified Domains” başlığında Yammer’da kullanılabilen domainler listelenmektedir. Yeni eklenen domainlerinde kontrolü yine bu arayüzde sağlanabilir.

 

Yammer_2

 

Yammer tarafında 14 Kasım 2016 tarihinden itibaren Office 365 tenant’larını etkileyecek ve Yammer’ın primary domain ve network adı Office 365 arayüzünden yönetilecektir. Office 365 tenant’ları değişiklikler ile ilgili aşağıdaki adımlarda etkilenecektir.

  • Office 365 tarafında yapılan organizasyon adı değişikliğinde Yammer network adı da otomatik güncellenecektir.
  • Office 365’de doğrulanan etki alanlarından varsayılan etki alanı değişikliğinde Yammer networkünün de birincil etki alanı güncellenecektir.

Yapılan bu güncelleştirmeler de gösteriyor ki Office 365 ile Yammer tarafında merkezi yönetimler gelerek IT yöneticileri Office 365 tarafındaki süreçleri de kolaylaştırılacaktır.

 

 

 

Referans: https://support.office.com/en-us/article/Manage-Yammer-domains-across-their-lifecycle-in-Office-365-9d9f9ee8-7c56-4f50-81f3-aa0a8d761e14

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin