Yeni Office 365 Admin Center’a Genel Bakış

403

Eylül 2015 tarihinde first preview olarak sunulan Office 365 Admin Center Eylül 2016 ayının sonlarında kullanıcıların karşısına General Availability olarak sunulmuştur. Yeni Office 365 Admin Center beraberinde birçok yeniliği ve yeteneği getirmiş olup, bu özellikleri sayesinde BT yöneticilerine Office 365’in daha kolay ve daha hızlı yönetilmesini sağlayan gelişmiş deneyimi sunmuştur.

Son yıllarda, Office 365, kullanıcılara ve yöneticilere neredeyse her gün daha fazla özellik ve işlevsellik kazandıracak şekilde hızlı bir şekilde gelişmektedir. Geçen yıl sadece 350’den fazla yeni hizmet ve özellikler tanıtıldı. Office 365’e yeni özellikler eklemeye devam ederken, hizmetin tüm yönlerini etkin bir şekilde yönetmek için araçlar içeren en iyi yönetici deneyimi sağlamaya odaklanılmaktadır. Yeni Office 365 Admin Center bu hızlı büyümeyi desteklemek üzere tasarlanmış olup, hizmet daha da geliştikçe iyileşmeye devam edecektir. Microsoft çıkardığı ilk günden bu yana Office 365 Admin Center ile kullanıcılardan geri bildirimler almış ve bunları değerlendirerek yeni Office 365 Admin Center’I piyasaya sunmuştur. Haliyle ürün temelde BT yöneticilerinin de birçok özellikleri karşılamaktadır.

 

 

Yeni Office 365 Admin Center Yönetim Daha Kolay ve Hızlı

Office 365 Admin Center’da ana sayfa kullanıcıların ve kullanıcıların görevleri ile ilgili temel işlevlerin kolay ve hızlı şekilde erişim sağlanacağı şekilde tasarlanmıştır. Kullanıcı ekleme, şifre sıfırlama gibi temel işlevlere artık ana sayfadan erişim sağlanmaktadır. Yeni Office 365 Admin Center’dan BT yöneticileri için her zaman kullanılan işlemlere kolay yolla erişim sağlanabilir. Ana sayfa, İleti Merkezi’nden bildirimler gibi proaktif olarak kullanıcılar için önemli olan bilgileri de içermektedir.

Aynı zamanda yeni Office 365 Admin Center’da BT yöneticileri ana sayfa üzerinde özelleştirmeler yapabilirler. Bu özellik sayesinde yöneticiden yöneticiye değişen görevler ile ilgili de her yönetici kendine özel ana sayfa oluşturabilirler. Sık kullanılan özellikler ilk sıralarda yer alacak şekilde dizayn edilebilinirken, kullanılmayan özelliklerde ana sayfadan kaldırılabilir. Böylelikle ana sayfa üzerinden kişisel olarak çok kullanılan özelliklere kolay ve hızlı erişim sağlanmış olacaktır.

Geliştirilmiş gezinme ve arama özelliğiyle, anahtar kelimeler ile aranılan özelliğin hemen bulunması sağlanır. Belirli bir ayar veya özellik aranmak istenildiğinde, bilgi bulunmasını kolaylaştırmak için yeniden düzenlenmiş gezinme menüsünü kullanılabilir. Örneğin, tüm hizmet ayarları tek bir yerden görüntülenebilir. Arama çubuğu (en üstteki), yönetici merkezinde gezinmenin en kolay ve en hızlı yoludur; kullanıcılara Office 365 Admin Center içindeki her yeteneği aramak için güç sağlar.

Yeni Office 365 Admin Center ile lisanslar daha az adımla yönetilebilir. Yeni yönetim paneli sayesinde lisans satın alımı ve atama işlemleri kolaylaştırılmıştır. Yeni bir kullanıcı eklenildiğinde, basit bir adımla bir lisans satın alınarak atama işlemi gerçekleştirilebilir.

 

Office 365 Admin Center-1

 

Daha fazla İşlevsellik

Yeni Office 365 Admin Center, eski yönetim merkezinin görünümüne ve hissine yeni bir güncelleme değil, aynı zamanda yeni yönetim yetenekleri ve ilave uygulanabilir bilgi sunmaktadır.

Yeni office 365 Admin Center ile daha fazla kullanıcı ayrıntısını yönetilebilir. Örneğin kullanıcı listesi tek bir arayüzde görüntülenebilir. Böylece yöneticilerin belirli bir kullanıcıya hangi lisans atanmış olduğu da dahil olmak üzere tüm kullanıcılarını bir sayfada görebilmektedir. Ayrıca bir kullanıcının adına tıklanıldığında, önemli özellikler e-postayla iletme, otomatik yanıtlar ve e-posta uygulamaları gibi ayarları düzenlemeye olanak sağlayan penceresi bulunmaktadır.

 

Yeni Office 365 Admin Center, ürün lisansları, alan adları veya kullanıcı rolleri de dahil olmak üzere aynı anda daha fazla kullanıcı ayrıntısı toplu düzenleme olanağı sunar. Buna ek olarak, toplu düzenleme sınırı artması ile artık aynı anda 100 kullanıcıya kadar düzenleme yapılabilmektedir.

Yeni Office 365 Admin Center, dağıtım listeleri, güvenlik grupları, posta etkin güvenlik grupları ve Office 365 Grupları da dahil olmak üzere tüm grup türlerini tam olarak destekler. Tüm grupları aynı yerden yönetilebilir.

Mesaj Merkezi daha fazla işlev sunmak için tamamen yeniden tasarlanmştır. Mesaj türüne göre filtrelenebilir, bir mesajı silenebilir, okunmuş veya okunmamış olarak işaretlenebilir veya paylaşılabilmektedir. Mesaj Merkezi aynı zamanda mesajları tercih edilen dilde görüntüyebilmektedir.

 

Office 365 Admin Center-2

 


Verimli Raporlama

Yeni Office 365 Admin Center’ın en önemli özelliklerinden biri de raporlama tarafıdır. Kullanıcılara daha etkin raporlama deneyimi ve hizmetin proaktif olarak yönetilmesine yardımcı olan ek bilgiler de sağlar.

Yeni kullanım raporlama panosu kullanıcılara Office 365 hizmetlerinin nasıl kullanılacağıyla ilgili değerli bilgiler sağlar ve ayrıntıları tek tek kullanıcı düzeyine iletir. Kullanım raporlarına, raporları paylaşılmasına ve bölge veya departman gibi niteliklere göre pivot yapılmasına olanak tanıyan bir Power BI içerik paketi eşlik eder. Raporlamada veriyi daha ayrıntılı olarak analiz etmek ve işlemek için, doğrudan kullanıcı arayüzünden (kullanıcı raporlarının yanı sıra kullanıcı listesi dahil olmak üzere) daha fazla bilgiyi bir CSV dosyasına aktarılabilmektedir.

Giriş sayfasındaki ve yeni alt sitedeki DirSync kartı, yöneticilerin DirSync durumlarını anlamalarını ve hataları tanımlamalarını kolaylaştırır.

Çoğu kullanıcı için, Office 365’e geçmek büyük bir değişiklik oldu. Değişiklik yapmalarındaki nedenlerinden biri de kullanıcılar Office 365 ile, Microsoft’a hizmeti çalıştırıp hızlı bir şekilde servis olaylarını çözdüğüne güvenmektedir. Ancak bir bulut hizmetine geçmek, neler olduğunu öğrenme yeteneğini kaybetmek anlamına gelmez. Bunu göz önünde bulundurarak, yöneticileri kuruluşları için kişiselleştirilen yeni bir hizmet sağlık durumu bilgileri sağlayan yeni bir Service Health panosu oluşturuldu. Bu, yöneticilerin servis olaylarının üstünde kalmalarına, dahili destek deneyimini geliştirmelerine ve kullanıcıların Office 365 deneyimini geliştirmesine olanak tanımaktadır.

2011 yılında Office 365’in piyasaya sunulmasından bu yana, Service Health kullanıcılara zamanında, hedefli ve doğru iletişimi sağlamak için verilen bilgiler ve operasyonlarda Microsoft şeffaf olmaya odaklanmış olup, bu yaklaşım ile Office 365 hizmet durumlarını yürütmektedir. Hizmet bölümünden sorunlar, detaylar ve kullanılabilirlik tarihi bir görünümü vardır.

 

Office 365 Admin Center-3

 

Yeni Service Health Panosu

Yeni Service Health panosu, kullanıcılara daha önemli olay kriterlerini diğerlerinden ayıran ve olayları ve tavsiyeleri olmak üzere iki kategoriye ayıran yeni bir bakış açısı sunmaktadır. Bu yeni görünüm, kullanıcılarla alakalı olan, hemen üzerinde hareket etmek istenebilecek sorunların tanımlamasını kolaylaştırtırmaktadır.

Yeni summary view (özet görüntüleme), en alakalı ve kritik ayrıntıları yalnızca kısa iki cümleyle (kolay ve hızlı tüketmek üzere) saklar. Ek ayrıntılara erişilmek istenildiğinde, bu bölüm üzerinden çözümler ve mesaj geçmişi de dahil olmak üzere mevcut tüm bilgileri sağlayan daha ayrıntılı bir görünüme ulaşılabilmektedir.

 

Office 365 Admin Center-4

 

Bashsedilen özelliklerden de anlaşıldığı üzere yeni Office 365 Admin Center ile kullanıcılar yönetimsel anlamda birçok yetenek ve deneyim kazanarak iş hayatlarındaki Office 365 panel yönetimde de verimlilik sağlayacaktır.

 

 

Referans: https://blogs.office.com/2016/03/04/announcing-the-new-office-365-admin-center/

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin